Život bez pšenice

Pšenička 1

28. září 2018 v 21:47 | Mikalia
Chuťový smysl se oživí, nutkání jíst a s ním i příjem kalorií poklesne - takové jsou zkušenosti lidí, kteří vysadili pšenici a teď si každé jídlo lépe vychutnají. Velká většina těch, kdo se dali touhle cestou, má z jídla mnohem větší radost než v dobách, kdy se živili pšenicí.

Pšenička

28. září 2018 v 21:45 | Mikalia
Budete-li dodržovat dietní plán podle Života bez pšenice, rychle se zbavíte zlozvyku pořád se něčím futrovat čili dávat si drobné pochutiny nebo často svačit mezi hlavními jídly. Tato absurdní představa vám bude brzy jen připomínat předchozí životní styl založený na pšenici, neboť vaše chuť k jídlu už nebude řízena devadesáti- až stodvacetiminutovým inzulíno- glukózovým cyklem sytosti a hladu, když si člověk připadá jako na houpačce.

Pšenka 23

28. září 2018 v 21:40 | Mikalia
Ještě bych rád poukázal na jeden jev. Až budete mít bezpšeničnou dietu několik měsíců, možná zjistíte, že vaše pokusy znovu pšenku zavést se setkávají s celou řadou nežádoucích účinků, od bolení kloubů přes astma po gastrointestinální potíže. Mohou se dostavit dokonce bez ohledu na to, jestli jste pšenici vysadili nebo ne. Mezi nejběžnější syndrom opětovného kontaktu patří větry, nadýmání, křeče a průjem, které trvají šest až osmačtyřicet hodin. Gastrointestinální následky opětovného kontaktu s pšenicí se v mnoha ohledech podobají akutní otravě jídlem - ano, jako kdybyste snědli zkažené kuřecí maso nebo klobásu kontaminovanou fekáliemi.

Pšenka 22

28. září 2018 v 21:36 | Mikalia
Vysazení pšenice může být nepohodlné, možná se i občas osopíte na své blízké nebo kolegy, ale jinak je neškodné. Nikdy jsem nezažil, že by někdo trpěl skutečně neblahými následky, ani jsem o tom neslyšel z jiných stran. Následky jsou pouze takové, jaké jsem právě popsal. Zanevřít na toust a buchtičky je hold pro někoho obtížné a může s tím souviset i nápor emocí, chronická touha, která se bude ještě měsíce a léta ozývat - ale je to dobré pro vaše zdraví, nikdy ne škodlivé.

Pšenka 21

28. září 2018 v 21:31 | Mikalia
Lidé, kteří si protrpí abstinenčními příznaky, jsoi obvykle titéž lidé, kteří dřív zoufale prahli po pšeničných výrobcích. Měli ve zvyku jíst každý den preclíky, krekry a chleba, pod vlivem silného nutkání, které vyvolávala pšenice. Tyto hlady se vracejí ve zhruba dvouhodinových cyklech a jsou odrazem glukózo- inzulinových výkyvů, způsobovaných pšeničnými produkty. Když vynechají svačinu nebo oběd, přijde na ně stres, chvění, nervozita, únava, bolest hlavy a intenzivní touha po jídle - tohle všechno můžete zažívat i během abstinenčního období.

Pšenka 20

28. září 2018 v 21:25 | Mikalia
Nejblíže k pšeničnému absťáku má nikotinový, který postihuje kuřáky, když přestanou kouřit. Někteří lidé po vysazení pšenky zažívají skoro stejně intenzivní stavy, vyznačující se únavou, rozplizlým myšlením a podrážděností. Může se k tomu pojit i mírná dysforie, prostě špatná nálada a smutek. Pšeničný absťák mívá ještě jeden kuriózní projev. Člověk není schopen cvičit, což obvykle trvá dva až pět dní. Ve všech svých podobách bývá krátkodobý. Zatímco abstinující kuřáci po třech i čtyrech týdnech při představě cigarety pořád lezou po zdi, většina bývalých jedlíků pšenice se cítí líp už po jednom týdnu.

Pšenka 19

28. září 2018 v 21:19 | Mikalia
Schopnost postit se je ve skutečnosti přirozená.
Když člověk nevydrží bez jídla déle než pár hodin a pak se začnete shánět po kaloriích jako diví, je to nepřirozené.

Pšenka 18

28. září 2018 v 21:07 | Mikalia
Lidé, kteří nejedli pšenici, se mohou postit osmnáct, dvacet čtyři, třicet šest, sedmdesát dva i více hodin a mají s tím jen malé nebo vůbec žádné potíže. Půst má být jakási intuice přirozeného stavu lovce- sběrače, který se musel obejít bez jídla řadu dní i týdnů, když nevyšel lov nebo se k jídlu nedostal i z nějaké přirozené příčiny.

Pšenka 17

28. září 2018 v 21:04 | Mikalia
Zajímavé je, že po eliminaci pšenice je půst mnohem snažší, jde to téměř samo od sebe.

Pšenka 16

28. září 2018 v 20:50 | Mikalia
Pro průměrného člověka na typické americké stravě, která obsahuje pšenici, může být půst velmi bolestivou zkouškou, vyžadující kolosální sílu vůle. Lidé, kteří pravidelně jedí pšeničné výrobky, se většinou nedokážou postit déle než pár hodin a pak to vzdají a zhltnou všechno, co jim přijde pod ruku.

Pšenka 13

28. září 2018 v 20:44 | Mikalia
Je to boj, který musíte vést na všech frontách, protože odevšad na vás vyvíjejí tlaky, abyste opravdová jídla nejedli. Zapněte si televizi a neuvidíte reklamu na okurky, domácí sýry nebo vejce od slepic chovaných na podestýlce. Budete zavaleni reklamami na smažené brambůrky, mražené večeře, slazené nápoje a všechny ty další lacině vyrobené a s vysokou přirážkou prodávané průmyslově zpracované potraviny.

Život bez pšenice

Pšenka 12

28. září 2018 v 20:29 | Mikalia
Dovolte mi popsat typického člověka s pšeničným deficitem. Je štíhlý s plochým břichem, nízkou hladinou triglyceridů, vysokým HDL dobrým cholesterolem, normálním krevním cukrem, normálním krevním tlakem, srší energií, dobře spí, má normální funkci střev.

Jinak řečeno typickou známkou syndromu pšeničného deficitu je to, že jste normální, štíhlí a zdraví...

Život bez pšenice

Pšenka 11

28. září 2018 v 20:28 | Mikalia
Dovolte mi popsat typického člověka s pšeničným deficitem. Je štíhlý s plochým břichem, nízkou hladinou triglyceridů, vysokým HDL dobrým cholesterolem, normálním krevním cukrem, normálním krevním tlakem, srší energií, dobře spí, má normální funkci střev.

Život bez pšenice...

Pšenka 10

28. září 2018 v 20:20 | Mikalia
Hladiny inzulínu jsou nejvyšší po konzumaci uhlohydrátů, čím vyšší je glykemický index uhlohydrátů, tím víc uvolní slinivka inzulínu. Přirozeně že pšenice se svým mimořádně vysokým glykemickým indexem vystřeluje krevní cukr výš než téměř každá jiná potravina. Nikoho by nemělo překvapovat, že pšenice, a to hlavně ve formě koblih a sladkého pečiva, kde se vysoký glykemický index pšenice pojí s vysokým glykemickým indexem sacharózy, způsobuje akné. Totéž však platí o vašem vícezrném chlebu, který se rafinovaně vydává za zdravý.

Pšenka 9

28. září 2018 v 20:16 | Mikalia
Nejnovější studie znovu poukázaly na to, že spouštěčem akné jsou uhlohydráty a že toho docilují prostřednictvím zvýšené hladiny inzulínu.

Pšenka 8

28. září 2018 v 20:14 | Mikalia
Ironické je, že na začátku dvacátého století se ještě běžně vědělo, že akné je výsledkem konzumace škrobovitých jídel, jako jsou palačinky a vdolky. Tento názor upadl v zapomnění až v 80. letech díky jedné pochybné studii, která porovnávala účinky čokoládové tyčinky se slazenou placebo tyčinkou. Studie dospěla k závěru, že mezi sledovanými šedesáti pěti účastníky není žádný rozdíl v akné, ať už jedli jednu nebo druhou tyčinku - až na to, že placebo tyčinka byla po stránce kalorií, cukru a obsahu tuků prakticky stejná jako ta čokoládová, chybělo jen kakao. To však nebránilo dermatologům, aby spojitost mezi akné a stravou ještě mnoho let zlehčovali - převážně na základě této jediné studie, na kterou se opakovaně odvolávali.

Pšenka 7

28. září 2018 v 9:41 | Mikalia
Pšenice ovlivňuje mozek v podobě opiátu podobných peptidů. Polypeptidové exorfiny, které tyto účinky vyvolávají, přijdou a zase odejdou, a po nějaké době se vždycky rozplynou. Exorfiny navádějí Váš mozek, aby konzumoval stále další jídlo. Tím vzrůstá příjem kalorií a vy pak zoufale šmátráte po dně krabičky s okoralými krekry, když už není do čeho kousnout.

Život bez pšenice

Pšenka 6

28. září 2018 v 9:37 | Mikalia
Pšenice narušuje činnost střev, povzbuzuje apetýt a činí z vás ve vašem okolí terč vtípků o pivním pupku...

Život bez pšenice

Pšenka 5

27. září 2018 v 21:05 | Mikalia
Omezení uhlohydrátů zlepšuje hladinu krevního cukru a snižuje náchylnost k cukrovce. Když to dovedeme do extrému, lze dokonce vysadit léky na cukrovku za pouhých šest měsíců. V některých případech si myslím, že se to dá nazvat i léčbou, za předpokladu, že si uhlohydráty v nežádoucím množství nenajdou cestu zpátky do naší stravy. Dovolím si to říct znovu : když v těle zůstane dost pankreatických beta- buněk a nebudou ještě úplně zničeny dlouhotrvající glukotoxicitou, lipotoxicitou a záněty, je docela možné, aby se někteří, ne-li všichni prediabetici ze své nemoci vyléčili. Něčeho takového není možné docílit s konvenčními nízkotučnými dietami, jaké prosazuje Americká diabetická asociace.

Život bez pšenice
William Davis

Pšenka 4

27. září 2018 v 20:56 | Mikalia
Při jedné z nedávných Westmanových studií dodržovalo 84 diabetiků přísnou nízkouhlohydrátovou dietu - žádná pšenice, kukuřičný škrob, cukry, brambory, rýže ani ovoce, čímž klesl příjem uhlohydrátů na 20 gramů denně. Po šesti měsících se obvod pasu zmenšil o 13 cm a váha o 11,1 kilogramů a 95% účastníků mohlo omezit léky proti cukrovce, přičemž 25% je vysadilo úplně, to značí i inzulín.

Život bez pšenice
William Davis

Pšenka 3

27. září 2018 v 20:51 | Mikalia
V minulém desetiletí proběhlo několik studií, které dokázaly, že snížení příjmu uhlohydrátů u diabetiků vede k úbytku váhy a zlepšené hladině krevního cukru.

Pšenka 2

27. září 2018 v 20:33 | Mikalia
Cukrovka je vedlejší produkt intolerance uhlohydrátů otevřeně hovoří známí lékaři a výzkumníci.

Pšenka 1

26. září 2018 v 20:35 | Mikalia
Nikdo se diabetikem nestane proto, že by se ládoval vlastnoručně uloveným kančím masem, divokým česnekem a planými bobulemi, které si nasbíral, nebo spoustou vegetariánských omelet, lososím masem či kapustou, paprikovými řezy a okurkovou omáčkou. Zato si hodně lidí užene cukrovku, protože jí moc muffinů, baget, snídaňových cereálií, palačinek, vaflí, preclíků, sušenek, koláčů, cukroví, croissantů, koblih a piroh.

Život bez pšenice
William DavisPšenka

26. září 2018 v 20:27 | Mikalia
Od roku 1970 se roční spotřeba pšeničných výrobků ( bílý a celozrný pšeničný chleba, těstoviny z tvrdé pšenice ) na hlavu zvedla o 12 kilogramů. Když celostátní spotřebu pšenice vztáhneme na všechny Američany bez rozdílu ( kojence, malé děti, dospívající dospělé, staré ) zkonzumuje průměrný Američan 60 kilogramů pšenice za rok. ( Uvědomte si, že 60 kilo pšeničné mouky vydá na přibližně 200 bochníků chleba, takže z toho vychází o trochu víc než půl bochníku chleba na den )

Život bez pšenice
William Davis


Pšenice 34

26. září 2018 v 19:30 | Mikalia
Díky své šílené schopnosti vystřelit hladinu cukru kolmo vzhůru a rozjet jízdu na glukózo-inzulinovém tobogánu, kdy se ve vás probouzí apetýt, vznikají návykové psychoaktivní exorfiny a ukládá se útrobní tuk, je pšenice základní potravina číslo jedna, keré bychom se měli vyvarovat, pokud se vážně chceme vyhnout cukrovce, případně jí zmírnit nebo úplně vyléčit.

Pšenice 33

26. září 2018 v 19:26 | Mikalia
V této knize vám chci objasnit, že jídla s obsahem pšenice, ať stoprocentním nebo nižším, způsobují tloustnutí. Dokonce tvrdím, že přílišná spotřeba této plodiny je hlavní příčinou epidemie obezity a cukrovky ve Spojených státech.

Pšenice 32

26. září 2018 v 19:23 | Mikalia
Ve své podstatě je pšenice chuťový stimulant. Nutí vás, abyste chtěli pořád víc - víc sušenek, víc cukroví, víc preclíků, víc bonbonů, víc pití, víc bagelů, víc muffinů, víc tortil, víc sendvičů, víc pizzy. Toužíte po jídlech přeničných i nepšeničných. A navíc je pšenice pro některé lidi droga, nebo přinejmenším vyvolává zvláštní drogám podobné neurologické účinky, které lze zvrátit léky na potlačení vlivu narkotik.

Pšenice 31

25. září 2018 v 22:30 | Mikalia
Dává to dokonale smysl. Když přestanete jíst potraviny, které prudce zvyšují krevní cukr a spouštějí inzulinové reakce, zrušíte cyklus hladu a krátkodobé nasycenosti, odstraníte zdroj návykových exorfinů ve stravě, pak budete více spokojeni s málem. Váš přebytečný tuk se rozpustí a budete mít zase fyziologicky odpovídající váhu. Shodíte kuriózní a nevzhlednou pneumatiku v pase. Polibte pšenku na rozloučenou.

Pšenice 30

25. září 2018 v 22:23 | Mikalia
Na tomto kroku je nejúžasnější to, že po vyloučení návykové, chuť stimulující potraviny z jídelníčku si vytvoříte zbrusu nový vztah k jídlu. Budete ho jíst proto, že potřebujete doplnit fyziologickou energii, nikoli proto, že nějaká prazvláštní ingredience zmáčkne vaše chuťové knoflíky a zvýší váš apetýt a nutkání jíst pořád víc a víc. Zjistíte, že v poledne vás oběd téměř nezajímá, v obchodě hladce minete pult s pečivem, v bufetu u kanceláře bez mrknutí oka odmítnete koblihy. Zbavíte se bezmocné, pšenicí živené touhy po dalším a dalším jídle.

Pšenice 29

25. září 2018 v 22:18 | Mikalia
Odstranění pšenice ze stravy je velmi nedoceněná strategie pro rychlé a důkladné zhubnutí, především co se týče útrobního tuku. Efekt zmizení pšeničného břicha jsem viděl na vlastní oči nesčetněkrát. Eliminujte pšenici a vaše váha rapidně a přirozeně poklesne. Často v řádu pětadvacet, třicet i padesát kilo ročně, přijde na to, na jaké hmotnosti s hubnutím začínáte. Jen mezi mými posledními třiceti pacienty, kteří vysadili pšenici, činil průměrný úbytek váhy 12,1 kilogramů za 5 až 6 měsíců.

Pšenice 28

25. září 2018 v 22:10 | Mikalia
Rozlučte se s pšenicí ve všech jejích nesčetných podobách a vaše kila se rozpustí jako máslo, někdy shodíte i půl kila za den. A nejsou k tomu zapotřebí žádné triky, žádná předplacená jídla, žádné speciální recepty, žádné nápoje nahrazující jídlo ani očistné kůry. Samozřejmě že hubnutí tímhle tempem může trvat jen nějakou dobu, jinak by z vás nezbylo nic. Nicméně faktem je, že počáteční úbytky váhy mohou být šokující a ne nepodobné těm, kterých bysme dosáhli pouzne přísným půstem. Tento jev mě neustále fascinuje. Proč by mělo vést vysazení pšenice ke stejně rychlému úbytku váhy jako hladovění? Podle mě za to mohou dvě věci. Přerušení cyklu glukóza- inzulín - ukládání tuku a přirozené omezení příjmu kalorií, které je toho důsledkem.

Život bez pšenice
William Davis

Pšenice 27

25. září 2018 v 22:04 | Mikalia
Odstraněním pšenice se sníží celkový denní kalorický příjem o 350 až 400 kalorií.

Pšenice 26

25. září 2018 v 21:42 | Mikalia
Hýžďový a stehenní tuk je přesně takový, jak vypadá. Hýžďový a stehenní tuk - nic víc, nic míň. Sedáte na něm, vtěsnáváte ho do džínů, lamentujete nad ďolíčky celulitidy, které vytváří. Je vyjádřením přebytečných kalorií, které jste nespotřebovali při kalorických výdajích.

Pšenice 25

25. září 2018 v 21:38 | Mikalia
Vysoké hladiny krevního cukru a inzulínu způsobují ukládání tuku především ve vnitřních orgánech. Útrobní tuk se časem akumuluje a výsledkem jsou tučná játra, dvě tučné ledviny, tučná slinivka, tučné tenké a tlusté střevo a jeho známý povrchový projev - pšeničné břicho.

Pšenice 24

25. září 2018 v 21:34 | Mikalia
Pšenice spouští inzulínem řízený cyklus sytosti a hladu, který můžeme připodobnit k euforii a absťáku, jaké zažívají narkomani. Tímto způsobem zkresluje neurologické funkce, vyvolává závislost a to vše vede k ukládání tuku.

Život bez pšenice
William Davis

Pšenice 23

25. září 2018 v 19:36 | Mikalia
Ve své podstatě je pšenice chuťový stimulant. Nutí vás, abyste chtěli pořád víc - víc sušenek, víc cukroví, víc preclíků, víc bonbonů, víc pití. Víc bagelů, víc muffinů, víc tortil, víc sendvičů, víc pizzy. Toužíte po jídlech pšeničných i nepšeničných. A navíc je pšenice pro některé lidi droga, nebo přinejmenším vyvolává zvláštní drogám pdoobné neurologické účinky, které lze zvrátit léky na potlačení vlivu narkotik.

Život bez pšeni
William Davis

Pšenice 22

25. září 2018 v 19:27 | Mikalia
Vyloučit ze svého jídelníčku stimulant chuti číslo 1: Pšenici.

Po šesti týdnech za mnou přišel znovu. Oznámil mi, že po třech dnech noční hlady úplně zmizely. Teď se prostě navečeřel a byl sytý, už nepotřeboval nic ujídat. Zároveň si všiml, že má přes den mnohem menší chuť k jídlu a svačiny prakticky nepotřebuje. Přiznal se, že po odeznění hladů má mnohem nižší příjem kalorií a jí značně menší porce než dřív. Cvičil pořád stejně, ale najednou zhubl jen pět kilo. Navíc cítil, že má svůj apetit pod kontrolou, což už nezažil hodně dávno.

Život bez pšenice
William Davis

Pšenice 21

25. září 2018 v 19:22 | Mikalia
Stačí zablokovat euforický účinek pšenice a příjem kalorií poklesne, protože pšenka už neprobouzí příjemné pocity, které nás nutí jíst dál. ( Jak se dalo čekat, tato strategie inspirovala farmaceutický průmysl k vývoji léku na hubnutí, který obsahuje naltrexon, což není nic jiného než ústně podávaná varianta naloxonu. Lék má údajně blokovat mesolimbický systém odměny hluboko v lidském mozku, který je odpovědný za vznik příjemných pocitů z heroinu, morfinu a dalších látek. Místo příjemných pocitů se mohou dostavit pocity úzkosti a smutku. Naltrexon bude proto zkombinován s antidepresivem bupropionem, který se užívá při odvykání kouření. )

Život bez pšenice
William Davis

Pšenice 20

25. září 2018 v 19:15 | Mikalia
Takhle to vypadá, když je váš mozek na pšenici. Při trávení vznikají morfinům podobné sloučeniny, které se v mozku vážou na opiátové receptory. Výsledkem je mírná euforie. Když tento efekt zrušíme nebo jíme potraviny, jež neprodukují exorfiny, mohou někteří z nás zažívat i poněkud nepříjemné abstinenční příznaky.

Život bez pšenice
William Davis

Pšenice 19

25. září 2018 v 19:06 | Mikalia
Dalším příkladem, kdy může pšenice ovlivňovat zranitelnou mysl, je autismus. Autistické děti trpí sníženou schopností komunikace a sociální interakce. V posledních padesáti letech se tato nemoc neuvěřitelně rozšířila: ještě v polovině 20. let byly tyto případy vzácností, zato na počátku dvacátého prvního století je každé stopadesáté dítě autistické. Počáteční studie s nevelkými skupinami dětí prokázaly zlepšení autistického chování po odstranění lepku z potravy. Nejkomplexnější klinický experiment proběhl s pětapadesáti dánskými dětmi, u jejichž autistického chování byl zaznamenán měřitelný pokles díky vysazení lepku.

Život bez pšenice
William Davis

Pšenice 18

25. září 2018 v 18:58 | Mikalia
Ačkoli se zdá nepravděpodobné, že by mohla pšenice přímo způsobovat schizofrenii, pokusy doktora Dohana a dalších lékařů napovídají, že její konzumace přinejmenším souvisí s měřitelným zhoršením příznaků.

Život bez pšenice
Wiliam Davis

Výzva Bezlepková dieta

25. září 2018 v 18:37 | Mikalia
1. den bez lepku

Pšenice 17

24. září 2018 v 17:39 | Mikalia
Osobně jsem vyslechl stovky lidí, jak si stěžují na extrémní únavu, rozplizlé myšlení, podrážděnost, neschopnost fungovat v práci a ve škole, dokonce i deprese v prvních týdnech po vysazení pšenice. Úlevu přinesl vždy bagel nebo kousek cukroví ( bohužel většinou spíš čtyři bagely, dva košíčky, pytlík preclíků, dva muffiny a hrst sušenek, po nichž se ráno dostavily těžké výčitky svědomí. ) Je to začarovaný kruh. Zřekněte se nějaké látky a zažijete nepříjemné stavy, vraťte se k ní, nepříjemné stavy ustanou, to mi hodně připomíná závislost a absťák nebo ne?

Pšenice 16

24. září 2018 v 17:36 | Mikalia
Závislost má samozřejmě i svou odvrácenou stranu. Když se lidé rozžehnají s pšeničnými výrobky, třicet procent potom zažívá abstinenční příznaky.

Pšenice 15

24. září 2018 v 17:33 | Mikalia
Pšenice je největší ůlet mezi potravinami, její jedinečné účinky na mozek a nervovou soustavu jsou naprosto bezkonkurenční. O tomhle není pochyb : někteří lidé jsou na pšenici závislí. A část z nich přímo chorobně.

Pšenice 14

24. září 2018 v 17:32 | Mikalia
Lidé, kteří ze své stravy odstranili pšenici, většinou hlásí, že se jim zlepšila nálada a už není tak rozkolísaná, lépe se soustředí a spí hlubším spánkem - to vše za pouhých pár dní či týdnů po posledním soustu bagety nebo zapékaných lasagní.

Pšenice 13

24. září 2018 v 17:29 | Mikalia
Když holdujete kávě a alkoholu, děláte to proto, abyste vyvolali konkrétní účinky na svoji mysl. Pšenici však jíte, abyste si dopřáli výživu ne dávku. Ale možná si neuvědomujete, že tahle věc, podporovaná všemi oficiálními orgány si zákeřně pohrává s vaší myslí.

Pšenice 12

24. září 2018 v 17:08 | Mikalia
Pšenice je plodina, která se vyznačuje jedinečnou adaptabilitou na životní prostředí. Pěstuje se v Jerichu 255 metrů pod hladinou moře, i v himalájských oblastech tři tisíce metrů nad mořem. Také co se týče zeměpisné šířky, je její rozsah široký: daří se jí na severu v Norsku až na 65 stupni a v Argentině 45 stupňů jižně od rovníku. Jen ve Spojených státech zaujímá 60 milionů akrů, což je přibližně rozloha státu Ohio. Ve světě se pěstuje na ploše desetkrát vyšší: nebo taky dvakrát větší, než je rozloha západní Evropy.

Pšenice 11

24. září 2018 v 17:02 | Mikalia
Bochník chleba, buchta či palačinka z dnešní doby jsou naprosto jiné než jejich předchůdci před tisíci lety, dokonce je nelze srovnat ani s těmi, které pekly a smažily naše babičky. Možná vypadají stejně, dokonce i hodně podobně chutnají, ale biochemicky se od nich zcela liší. Malé změny v bílkovinné struktuře pšenice dokážou způsobit obrovský rozdíl v imunitních reakcích na pšeničný protein - jedna je nulová, ta druhá zničující.

Pšenice 10

24. září 2018 v 16:57 | Mikalia
Moderní komerční pěstování pšenice si klade za cíl vyšší výnosy, snížení výrobních nákladů a masovou produkci za všech okolností stejné komodity. A za celou tu dobu se nikdo nahlas nezeptal, zda jsou tyto vlastnosti slučitelné s lidským zdravím. Já tvrdím, že někdy v průběhu dlouholeté historie pšenice, možná před peti tisíciletími, ale mnohem spíše před padesáti lety, se pšenice změnila.

 
 

Reklama
Reklama